Wydział Inżynierii Materiałowej

Kolejny projekt przyznany przez NCN dla Wydziału Inżynierii Materiałowej!

Na liście projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursu PRELUDIUM 22 znalazł się projekt pod tytułem „Roślinne związki biobójcze jako modyfikatory włóknistego wzmocnienia biokompozytów” którego kierownikiem jest pracownik Wydziału Inżynierii Materiałowej – mgr Alona Pawłowska. Kwota finansowania projektu – 210 000 zł.

W ramach projektu opracowywane będą biokompozyty na osnowie polimerowej wzmacniane włóknami lnianymi modyfikowanymi za pomocą związków roślinnych. Wybrane modyfikatory nadadzą biokompozytom właściwości biobójcze oraz zwiększą stopień ich hydrofobowości. Cechy te są wysoce pożądane w branży opakowaniowej gdzie materiały narażone są na stały kontakt z mikroorganizmami i zwiększoną wilgocią. Opracowanie materiałów modyfikowanych za pomocą nietoksycznych, biodegradowalnych i przyjaznych dla środowiska związków roślinnych przyczyni się do postępu w inżynierii materiałowej i zrównoważonego rozwoju ekologicznego.