Wydział Inżynierii Materiałowej

Dr hab. inż. dr n.med. Ryszard Uklejewski, prof. uczelni i dr inż. Mariusz Winiecki promotorami pracy doktorskiej w dyscyplinie "inżynieria biomedyczna" nagrodzonej Nagrodą Prezesa Rady Ministrów

Dr hab. inż. dr n. med. Ryszard Uklejewski, prof. uczelni i dr inż. Mariusz Winiecki – Koledzy z Katedry Materiałów Konstrukcyjnych i Biomateriałów z Wydziału Inżynierii Materiałowej UKW wypromowali w 2022 roku w Politechnice Warszawskiej w dyscyplinie naukowej "inżynieria biomedyczna" pracę doktorską mgr. inż. Adama Patalasa (byłego pracownika Zakładu Podstaw Bioinżynierii Medycznej i Elektrotechniki Instytutu Techniki UKW) nt.: „Badanie procesu zagłębiania w kość wieloszpilkowego skafoldu stawowej endoprotezy powierzchniowej”,  nagrodzoną w dn. 06.12.2023r. Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za wyróżniającą się rozprawę doktorską.

Tematyka rozprawy doktorskiej dr. inż. Adama Patalasa wiąże się z jednym z zadań badawczych projektu badawczego Narodowego Centrum Nauki nr NN518412638 dotyczącego opracowania prototypu nowej generacji całkowicie bezcementowej powierzchniowej endoprotezy stawu biodrowego i innych stawów, których komponenty osadzane są w kości okołostawowej za pomocą biomimetycznego wieloszpilkowego skafoldu łączącego, wg koncepcji autorstwa dr. hab. med. Piotra Rogali chirurga ortopedy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (koncepcja chroniona patentami: europejskim, USA, kanadyjskim i in.); ww. projekt badawczy NCN był realizowany pod kierownictwem dr. hab. inż. dr. n.med. R. Uklejewskiego, prof. UKW  w Politechnice Poznańskiej przez bioinżyniersko-kliniczny zespół badawczy złożony z naukowców z Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W końcowej fazie realizacji ww. projektu badawczego NCN w Politechnice Poznańskiej kierownik projektu zaprosił inż. Adama Patalasa (który był wyróżniającym się studentem kierunku studiów „inżynieria biomedyczna” w PP, do współrealizacji jednego z zadań badawczych tego projektu badawczego.

Ważniejsze wyniki badań otrzymane przez bioinżyniersko-kliniczny zespół badaczy z Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy podczas realizacji dwóch kierowanych przez dr. hab. inż. dr. n. med. R. Uklejewskiego, prof. UKW  projektów badawczych MNiSW/NCN przyznanych dwóm Wydziałom Politechniki Poznańskiej (nr 4T07C05629 i nr NN518412638)  zostały opublikowane niedawno w monografii pt.: „Prototype of a Biomimetic Multi-Spiked Connecting Scaffold for a New Generation of Resurfacing Endoprostheses” (R. Uklejewski, P. Rogala i M. Winiecki) wydanej przez renomowane wydawnictwo Taylor&Francis_USA z marką wydawniczą CRC Press (Boca Raton, Florida, US; 1st Edition 2023/2024); publikacja typu Open Access tej monografii została dofinansowana z programu MEiN „Doskonała Nauka – Wsparcie monografii naukowych”, III edycja  (nr projektu DNM/SP/548211/2022).

Ww. monografia jest promowana m.in. przez Polskie Stowarzyszenie dla Biomateriałów/Polish Society for Biomaterials – Member of European Society for Biomaterials i jest bezpośrednio dostępna (Open Access) na stronie wydawnictwa Taylor & Francis: